Jak oczyścić organizm z kwasu moczowego?

Jak oczyścić organizm z kwasu moczowego?

Jak pozbyć się kwasu moczowego z organizmu?

Zbyt wysoki poziom kwasu moczowego w organizmie może prowadzić do różnych dolegliwości, najczęściej ze strony układu kostnego i stawów. Co więcej, nagromadzenie tej substancji jest jedną z przyczyn rozwoju dny moczanowej, czyli artretyzmu. Jak więc obniżyć jej poziom? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!

Kwas moczowy – co to jest?

Kwas moczowy to związek organiczny, który jest końcowym produktem zasad purynowych pochodzących z pożywienia oraz rozpadu endogennych kwasów nukleinowych. Jest to ważny element organizmu odpowiadający za ochronę komórek układu krwionośnego przed uszkodzeniem, którego nadmiar jest usuwany wraz z moczem. Jego zbyt wysoki poziom jest nazywany hiperurykemią, czyli stanem, który jest bardzo częstą przyczyną zapalnej choroby stawów, zwanej też dną moczanową.

Kwas moczowy a dna moczanowa

Podwyższony poziom kwasu moczowego może prowadzić do rozwoju dny moczanowej, czyli artretyzmu. Jest to choroba dotykająca przede wszystkim osoby starsze, podczas której pacjenci zmagają się z intensywnymi dolegliwościami bólowymi ze strony stawów. Wynika to z odkładania się kwasu moczowego w stawach, ścięgnach i tkankach sąsiadujących, co finalnie prowadzi do wspomnianego bólu, zaczerwienienia oraz sztywności stawów. Dodatkowo, u chorych często pojawia się również podwyższona temperatura ciała, a dolegliwości są najczęściej odczuwalne w godzinach wieczornych i nocnych.

Czynniki podwyższające stężenie kwasu moczowego

Najczęstszą przyczyną odkładania się kwasu moczowego w stawach jest podwyższone stężenie tego związku we krwi. Do czynników zwiększających ryzyko jego podwyższenia się zaliczamy:

  • dietę bogatą w puryny, czyli związki, które w organizmie rozkładane są do kwasu moczowego (znajdziemy je przede wszystkim w podrobach, owocach morza i rybach),
  • spożywanie nadmiernej ilości cukru,
  • spożywanie nadmiernej ilości alkoholu (szczególnie piwa i napojów wysokoprocentowych),
  • zbyt wysoką masę ciała,
  • płeć męską,
  • niektóre zaburzenia funkcji organizmu (nadciśnienie tętnicze, zastoinową niewydolność
  • serca, insulinooporność, cukrzycę, zespół metaboliczny oraz niektóre choroby nerek).

Co usuwa kwas moczowy z organizmu?

Aby zapobiec odkładaniu się kwasu moczowego w stawach, należy w pierwszej kolejności zadbać o to, aby tej substancji było w organizmie jak najmniej. Jak to zrobić? Jest kilka sposobów, które ograniczają powstawanie tego związku. Zaliczamy do nich między innymi:

  • ograniczenie spożycia produktów takich jak czerwone mięso, podroby, owoce morza, ryby oraz rośliny strączkowe,
  • ograniczenie spożycia alkoholu, szczególnie piwa i napojów wysokoprocentowych,
  • ograniczenie spożywania cukru,
  • uprawianie aktywności fizycznej,
  • unikanie głodówek i diet ograniczających podaż kalorii,
  • dbanie o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu,
  • wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych.

Leczenie dny moczanowej

Dna moczanowa, czyli artretyzm, podlega leczeniu farmakologicznemu. Samo pozbywanie się kwasu moczowego za pomocą diety i zmiany stylu życia, nie jest więc jedynym sposobom na zapobieganie dolegliwości z nią związanych. Pacjentom podaje się przede wszystkim środki obniżające stężenie kwasu moczowego we krwi, czyli głównie allopurinol lub febuksostat. Taka terapia jest rekomendowana zwłaszcza osobom, które borykają się z częstymi atakami dny moczanowej o dużym nasileniu. Dodatkowo, w czasie rzutu choroby zaleca się przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, takich jak kolchicyna, ibuprofen czy sterydy w postaci tabletek lub zastrzyków.

Zapraszamy również do lektury naszych pozostałych wpisów z kategorii zdrowie, w których między innymi podpowiadamy jak złagodzić objawy menopauzy oraz podpowiadamy jak ćwiczyć umysł.

0 Shares:
Dodaj komentarz
Sprawdź również