Przechowywanie, zamrażanie i rozmrażanie mleka matki
Odciągnięte mleko matki jest najlepszym pokarmem, jaki dziecko może otrzymać podczas jej nieobecności. Te podczas odpowiedniego przetrzymywania zachowuje większość swoich dobroczynnych właściwości, dlatego jest znacznie lepszym rozwiązaniem w porównaniu do mieszanki mlecznej. W tym wypadku kluczowe jest zachowanie odpowiedniej higieny, wszak nie w każdych warunkach mleko matki nie utraci swoich zalet. Jak więc je bezpiecznie przechowywać, zamrażać i rozmrażać? Zapraszamy do lektury naszego poradnika!
Mleko matki – przechowywanie
Mleko matki to świetny sposób, aby zapewnić dziecku wartościowy pokarm podczas jej dłuższej lub krótszej nieobecności. I choć wydaje się, że jego przechowywanie może być kłopotliwe, to tak naprawdę wystarczy jedynie poznać kilka podstawowych zasad, które są zalecane przez lekarzy i położne. O czym więc pamiętać? Zacznijmy od prawidłowego odciągnięcia mleka. Tutaj bardzo ważny jest dobór nakładek do wielkości brodawek, gdyż jego nadmierne odciągnięcie może zbyt mocno rozkręcić laktację, co finalnie może prowadzić od zastojów w piersiach. Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest odciągnięcie odpowiedniej ilości pokarmu dostosowanej do potrzeb żywieniowych dziecka. Nie musimy więc odciągać całego mleka od razu – zdecydowanie lepszym wyborem będzie odciągając pokarm w ciągu 2 dni, a następnie przechowywanie go w lodówce. Pamiętajmy jednak, aby nie mieszać ze sobą płynów, które były odciągnięte w większym odstępie czasu.
Która metoda przechowywania mleka matki jest najlepsza?
Odciągnięcie mleko matki będzie zawsze lepszym wyborem od mieszanki mlecznej, niezależnie od sposobu jego przechowywania. I tak świeżo odciągnięte mleko jest lepsze niż to trzymane w lodówce, a to przechowywane w lodówce będzie lepsze od pokarmu mrożonego. Pamiętajmy więc, że świeże mleko ma największą ilość przeciwutleniaczy, witamin i tłuszczu, a oprócz tego posiada właściwości antybakteryjne.
Jak długo można przechowywać odciągnięte mleko matki?
Pokarm odciągnięty w higieniczny i bezpieczny sposób, można przechowywać w temperaturze pokojowej, lodówce lub zamrażarce. Ważny jednak jest termin jego wykorzystania. Pamiętajmy więc o stosowaniu się do następujących wytycznych:
- W temperaturze pokojowej od 15°C do 25°C – w przypadku przechowywania w temperaturze pokojowej, odciągnięte mleko matki powinno zostać spożyte maksymalnie w ciągu 6 godzin.
- W lodówce od 4°C i mniej – w przypadku przechowywania w lodówce, odciągnięte mleko matki powinno zostać spożyte maksymalnie w terminie od 3 do 5 dni.
- W zamrażarce od -15°C i mniej – w przypadku zamrożenia odciągniętego mleka i przechowywania go w zamrażarce, pokarm powinien zostać spożyty w terminie od 6 do 9 miesięcy.
Pamiętajmy jednak, że powyższe wskazówki dotyczą wyłącznie mleka odciągniętego z zachowaniem najwyższych zasad higieny. Oznacza to, że laktator powinien być wcześniej odpowiednio wyczyszczony i zdezynfekowany, a same wskazówki przechowywania są jedynie zaleceniami. Aby dowiedzieć się więcej, należy skontaktować się z lekarzem lub położną.
Jak przechowywać mleko matki w lodówce?
Jak prawidłowo przechowywać odciągnięte mleko w lodówce? Należy stosować się do następujących wskazówek:
- mleko umieszczamy w lodówce bezpośrednio po odciągnięciu,
- mleko przechowujemy w czystych butelkach,
- nie mieszamy mleka w temperaturze pokojowej z tym schłodzonym,
- przechowujemy mleko w najchłodniejszej części lodówki.
Jak przechowywać mleko matki w zamrażarce?
Jak prawidłowo przechowywać odciągnięte mleko w zamrażarce? Należy stosować się do następujących wskazówek:
- mleko umieszczamy w zamrażarce bezpośrednio po odciągnięciu,
- mleko przechowujemy w czystych butelkach odpornych na działanie niskiej temperatury,
do znajdującego się pokarmu w zamrażarce możemy dodać odciągnięte mleko o ile zostało wcześniej schłodzone w lodówce, - aby ułatwić przechowywanie i porcjowanie pokarmu, najlepiej przechowywać je w kilku buteleczkach po 50-60 ml każda,
- nie napełniamy butelek powyżej 3/4 opakowania, gdyż mleko zwiększa swoją objętość podczas mrożenia,
- mleko przechowujemy w tylnej części zamrażarki, aby unikać wahań temperatury.
Jak rozmrażać mleko matki?
Odciągnięte mleko matki powinno być rozmrażane w odpowiedni sposób, aby zagwarantować, że będzie ono bezpieczne dla dziecka. Należy więc stosować się do następujących wskazówek:
- Mleko należy rozmrażać w lodówce, w zależności od jego ilości będzie to trwało od 10 do 12 godzin.
- Rozmrożone mleko można przechowywać od 1 do 2 godzin w temperaturze pokojowej.
- Rozmrożone mleko można przechowywać maksymalnie 24 godziny w lodówce.
- Nie powinno się podgrzewać zamrożonego zamrożonego mleka.
Zapraszamy również do lektury naszych pozostałych wpisów z kategorii lifestyle, w których podpowiadamy jak przetrwać ostatni miesiąc ciąży.