Jakie są wczesne oznaki ciąży? Sprawdź te objawy!

objawy ciazy

Oznaki ciąży mogą być zróżnicowane w zależności od kobiety. Po czym można rozpoznać, że jest się w ciąży? Wyjaśniamy, jakie objawy mogą na nią wskazywać!

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

Pierwsze objawy ciąży być zróżnicowane, a także mogą one pojawić się w różnym czasie u każdej kobiety.

Zazwyczaj tego typu symptomy pojawiają się po około 20-28 dniach od momentu zapłodnienia. W związku z tym objawy występujące kilka dni po stosunku seksualnym nie będą wskazaniem na ciążę. Zdarza się jednak, że pierwsze symptomy mogą pojawić się wcześniej, na przykład po około 14 dniach.

Pierwsze objawy ciąży – jak ją rozpoznać?

Wiele kobiet zastanawia się nad tym, jakie są pierwsze objawy ciąży. Chociaż często mylone są one z innymi dolegliwościami czy po prostu z pogorszonym nastrojem, to jednak istnieje możliwość określenia, czy jest się w ciąży na ich podstawie. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Do najczęstszych objawów związanych z ciążą zaliczane są:

Brak miesiączki

Często jest to pierwsza oznaka, że kobieta może być w ciąży. Należy jednak wskazać, że czasami niektóre kobiety mogą doświadczać lekkiego krwawienia lub plamienia we wczesnych stadiach ciąży.

Przemęczenie

Uczucie zmęczenia lub wyczerpania jest powszechne we wczesnych stadiach ciąży. Jest ono powiązane z zachodzącymi w tym okresie zmianami poziomu hormonów. Ten objaw często mylony jest ze zmęczeniem wywołanym innymi czynnikami.

Wahania nastroju

Zmiany poziomu hormonów mogą również powodować u kobiet pogorszone samopoczucie psychiczne, na przykład takie jak wahania nastroju, niepokój lub zły stan psychiczny we wczesnej ciąży.

Nudności i wymioty

Wiele kobiet w początkowych etapach ciąży doświadcza nudności i wymiotów, często określanych jako poranne mdłości. Takie objawy są charakterystyczne dla pierwszego trymestru ciąży i zanikają one najczęściej w drugim trymestrze.

Zmiany piersi

Bardzo często we wczesnej ciąży u kobiet mogą pojawić się objawy dotyczące piersi. W tym okresie może wystąpić zwiększona tkliwość, obrzęk i wrażliwość piersi.

Częstsze oddawanie moczu

Niektóre kobiety zauważają u siebie częstsze oddawanie moczu we wczesnej ciąży, co związane jest ze zmianami macicy.

Oznaki ciąży – kiedy udać się do ginekologa-położnika?

Jeżeli pojawiają się pierwsze oznaki ciąży, warto pomyśleć o udaniu się do lekarza ginekologa-położnika. Będzie mógł on wtedy wykonać niezbędne badania, w tym USG macicy, aby potwierdzić, że doszło do ciąży.

W warunkach domowych można również skorzystać z testów ciążowych, które pozwalają z dużym prawdopodobieństwem określić, że doszło do ciąży. Pozytywny wynik takiego testu także powinien być powodem do wizyty u lekarza ginekologa-położnika.

Praktyka ginekologiczno położnicza Mikołów – https://imanhijazi.pl/ umów się na wizytę w sprawdzonym gabinecie, aby skorzystać z kompleksowej i fachowej obsługi lekarzy i położnych z dużym doświadczeniem!

0 Shares:
Dodaj komentarz
Sprawdź również
Zaskakujące symptomy demencji
Czytaj dalej

Zaskakujące symptomy demencji

Jakie są objawy demencji? Rozwijająca się demencja przeraża ludzi na całym świecie. Okazuje się, że znakomita większość populacji…