W jaki sposób ćwiczyć mózg?
W dobie zalewających nas informacji, powinniśmy ćwiczyć swój mózg. Dlaczego? Dlatego, że wyćwiczony mózg będzie służył nam lepiej, tak jak wyćwiczone ciało na zdrowej diecie. Proponujemy kilka ćwiczeń, które poprawią pamięć i koncentrację.
Ćwiczenia na sprawny umysł i dobrą pamięć
Poza właściwa dietą i produktami, które wybierasz, funkcjonowanie pamięci możesz również usprawnić za pomocą ćwiczeń! Jeżeli zdarza Ci się zapominać, regularny trening mózgu spowoduje, że nauczysz się szybko i co najważniejsze trwale zapamiętywać.
Planowanie i koncentracja
W zapamiętywaniu drobnych rzeczy najczęściej przeszkadza nam natłok obowiązków, które mamy do wykonania każdego dnia. Jeżeli też masz z tym problem, zamiast obklejać się milionami dekoncentrujących, kolorowych karteczek, spróbuj zaplanować i rozpisać poszczególne obowiązki dnia. Usystematyzuj je. Zaplanuj przerwy w pracy i pory zaglądania do poczty elektronicznej. Portale społecznościowe? Czy to konieczne? Sprawdź, które rzeczy ograniczają wydajność Twojego mózgu i zrezygnuj z nich. Czytając książkę, wyłącz telewizor, a rozmawiając przez telefon, nie rób jednocześnie posiłku.
Gry
Baw się podczas pracy nad swoją pamięcią i koncentracją. Zaproś swojego partnera lub dzieci do zabawy w skojarzenia, lub dopowiadanie historii. Wracając do domu komunikacją miejską zamiast scrollować ekran telefonu rozwiązuj krzyżówki lub łamigłówki. Pamiętaj, że Twój mózg zapamiętuje mniej, kiedy jest znudzony. Zatem jeżeli musisz zapamiętać coś ważnego, rób to w kreatywny sposób. Rysuj na kartce, wiąż z innymi określeniami, wystukuj rytm, zmotywuj swoją wyobraźnię do działania!
Aktywność fizyczna
Pomocny w poprawie pamięci będzie ruch. Mózg do sprawnego działania potrzebuje regularnego dostarczania tlenu. Zatem im lepiej dotleniony mózg, tym lepsze jego funkcjonowanie. Wszelka aktywność fizyczna spowoduje również, że pozbędziesz się stresu, a w Twojej głowie pozostaną tylko rzeczy, niezbędne do zapamiętania. Każdego dnia relaksuj się i dostarczaj swojemu organizmowi hormony szczęścia. Zobaczysz, że problemy z koncentracją znikną!
Ćwiczenie
Usiądź w pokoju na łóżku, zrelaksuj się i przez jakiś czas przyglądaj się meblom, przedmiotom, fakturom i kolorom. Zamknij oczy na kilka minut i wymień w pamięci, co widziałaś. Jeżeli to ćwiczenie wydaje Ci się zbyt proste, bo przecież każdy zna swoje najbliższe otoczenie na pamięć, spróbuj zrobić to w miejscu, gdzie jesteś po raz pierwszy. To ćwiczenie można również wykonywać, przyglądając się zdjęciom lub obrazkom. Pamiętaj, że aby podtrzymać mózg w odpowiedniej kondycji, należy nieustannie go ćwiczyć na wszystkie możliwe sposoby. Bardzo często cierpimy na tak zwany akademicki spadek pamięci. Dzięki świadomemu myśleniu i ćwiczeniu koncentracji, usprawnisz działanie swojej pamięci.