Witaminy na lepsze samopoczucie – 6 niezbędnych witamin

Witaminy na lepsze samopoczucie

Jakie witaminy poprawiają samopoczucie?

Na dobre samopoczucie człowieka wpływa wiele różnych czynników. Wśród nich są między innymi witaminy, mikroelementy i makroelementy, których niedobory mogą prowadzić nawet do depresji. Jeżeli więc będziemy regularnie dostarczali organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych, będzie miał on większe szanse funkcjonować poprawnie, a tym samym będzie miało to istotny wpływ na codzienne samopoczucie. Jakich więc witamin nie powinno zabraknąć diecie każdego człowieka? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!

Czy dieta ma wpływ na samopoczucie?

Tak, posiłki, które spożywamy na co dzień mają ogromny wpływ na to, jak się czujemy. Dieta bogata w witaminy, mikroelementy i makroelementy jest więc podstawą dobrego samopoczucia. Co zatem powinno się w niej znaleźć? Aby cieszyć się dobrym nastrojem, powinniśmy spożywać przede wszystkim:

  • ryby, najlepiej tłuste, które są bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe,
  • mięso, najlepiej chude, bogate w białko i aminokwasy,
  • wątróbkę, bogatą w witaminy z grupy B, żelazo i kwas foliowy,
  • nabiał, bogaty w białko oraz witaminę B2, A, D, E i K,
  • orzechy, bogate w chrom i zdrowe kwasy tłuszczowe.

Które witaminy wpływają na samopoczucie?

Na początek warto zaznaczyć, że mimo rozpoczęcia spożywania produktów bogatych w witaminy, mikroelementy i makroelementy, poprawa nie przyjdzie z dnia na dzień. Niekiedy, może zająć to nawet kilka tygodni, ale mimo to, jest to podstawa dobrego samopoczucia każdego człowieka. W naszym codziennym jadłospisie nie powinno więc zabraknąć takich zawiązków jak:

1. Kwas foliowy

Kwas foliowy jest zalecany przede wszystkim osobom, które zażywają środki antydepresyjne, ale ich przyjmowanie nie przynosi rezultatów. Jak wykazują badania, osoby z prawidłowym poziomem tego związku lepiej reagują na leczenie, niż osoby z jego niską zawartością.

2. Witamina B6

Witamina B6 to jedna z witamin odpowiedzialnych za produkcję serotoniny i dopaminy oraz kwasu gamma-aminomasłowego, czyli związków, które mają bardzo duży wpływ na samopoczucie człowieka i odczuwane przez niego emocje. Niedobory tej witaminy mogą prowadzić między innymi do wzmocnienia objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

3. Witaminy z grupy B

Oprócz witaminy B6, warto również spożywać produkty zawierające inne witaminy z grupy B. Mają one bowiem istotny wpływ na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego, a ich zbyt mała podaż może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Co więcej, jak wykazały badania, osoby cierpiące na depresję w wielu przypadkach miały niedobór między innymi witaminy B12, tak więc ich odpowiednie spożycie ma realny wpływ na codzienne samopoczucie.

4. Witamina C

Witamina C podobnie do kwasu foliowego wspomaga działanie środków antydepresyjnych, a oprócz tego bierze udział w przekazywaniu neuroprzekaźników w mózgu, przez co jego praca jest bardziej wydajna. Wobec tego, jest to kolejna witamina, której niedobór może prowadzić go pogorszenia codziennego samopoczucia.

5. Witamina D

Witamina D to kolejny związek, którego niedobór może prowadzić do obniżonego nastroju, złego samopoczucia, a nawet depresji. Niestety, jej zawartość w produktach spożywczych jest bardzo niska, dlatego zaleca się jej suplementowanie, po ówczesnej konsultacji z lekarzem.

6. Witamina E

Co prawda, do niedoborów witaminy E dochodzi rzadko, ale jednak niekiedy mogą one wystąpić. Brak tego związku w diecie może prowadzić do zmęczenia, rozdrażnienia, kłopotów z koncentracją oraz podatności na infekcje, dlatego jest to kolejna witamina, którą powinniśmy spożywać wraz z pożywieniem.

Czy pogoda wpływa na samopoczucie?

Niestety, pogoda może wpływać zarówno pozytywnie, jak i negatywnie na samopoczucie człowieka. Dotyczy to szczególnie meteopatów, czyli osoby, które cierpią z powodu jej zmian, głównie ze względu na zmieniające się ciśnienie. Osoby borykające się z tym schorzeniem, odczuwają między innymi bóle głowy, stawów i okolic pooperacyjnych oraz napięcie mięśniowe.

Zapraszamy również do lektury naszych pozostałych wpisów z kategorii zdrowie, w których między innymi podpowiadamy jak oczyścić organizm z kwasu moczowego oraz wyjaśniamy jak złagodzić objawy menopauzy.

0 Shares:
Dodaj komentarz
Sprawdź również
Zaskakujące symptomy demencji
Czytaj dalej

Zaskakujące symptomy demencji

Jakie są objawy demencji? Rozwijająca się demencja przeraża ludzi na całym świecie. Okazuje się, że znakomita większość populacji…