Zaskakujące symptomy demencji

Zaskakujące symptomy demencji

Jakie są objawy demencji?

Rozwijająca się demencja przeraża ludzi na całym świecie. Okazuje się, że znakomita większość populacji boi się jej bardziej niż raka, dlatego tak bardzo ważnym elementem ochrony przed demencją jest obserwowanie jej symptomów.

Profesor June Andrews twierdzi, że problemy z pamięcią nie muszą być pierwszym i najgorszym symptomem. Podczas gdy poniższe objawy nie zawsze świadczą o demencji, jeśli Ty lub członek Twojej rodziny ich doświadczacie, warto skonsultować się z lekarzem.

Zanikające słowa

Każdy z nas zna tę sytuację, w której pewne słowa są na końcu języka, ale nie możemy ich sobie przypomnieć. Nie ma w tym nic dziwnego. Może przytrafić się to każdemu, natomiast jeśli słowa zaczynają zanikać coraz częściej, warto sprawdzić zdolność do mówienia pod kątem pierwszych objawów demencji. Dzieje się tak dlatego, że mózg traci pewne połączenia, które wcześniej umożliwiały swobodne wypowiadanie się.

Kłopoty z planowaniem i wykonywaniem instrukcji

Przygotowanie dania z ulubionego przepisu, gra w brydża, wykonywanie najprostszych zadań. Tych które się kocha lub wcześniej wykonywało bez najmniejszego zastanowienia. To wszystko przestaje być możliwe. Demencja blokuje pewne funkcje wykonawcze organizmu. Zdolność do pracy pogarsza się, a zapamiętanie kolejności staje się niemożliwe.

Zmiany nastroju

Jeśli, któryś z członków Twojej rodziny stał się mniej towarzyski, przygnębiony lub nawet agresywny, może cierpieć na demencję. Wszystko dlatego, że płaty czołowe mózgu, w których leżą ludzkie zahamowania, zaczynają się zmieniać, a to prowadzi do zaburzeń nastroju.

Zmęczenie i senność

Starzenie powoduje, że sen nie jest tak łatwy i przyjemny, jak w czasach młodości. Ilość melatoniny w organizmie zmniejsza się, co wpływa na zegar biologiczny. Prowadzi to do częstych przebudzeń, a to powoduje przemęczenie i frustrację. Co więcej, demencja może być również przyczyną często występujących koszmarów nocnych.

Zmieniające się smaki

Zmiana upodobań żywieniowych i smakowych może być również związana z demencją. Powoduje ona bowiem uszkodzenia mózgu i zmiany percepcji zmysłowej.

Problemy z chodzeniem

Niestety demencja zwiększa ryzyko upadków oraz postępujących problemów z chodzeniem. Osoby dotknięte demencją mogą mieć problemy ze świadomością przestrzenną.

Zapraszamy również do lektury naszych wpisów w których podpowiadamy jak ćwiczyć umysł oraz jak złagodzić objawy menopauzy.

0 Shares:
Dodaj komentarz
Sprawdź również