Zdrada małżonka – czy można uratować małżeństwo?

ratowanie malzenstwa po zdradzie

Zdrada współmałżonka to głęboko poważny problem w małżeństwie lub związku. To, czy małżeństwo uda się uratować po niewierności, zależy od różnych czynników, w tym od zaangażowanych osób, okoliczności towarzyszących niewierności i ich chęci do pracy nad tym problemem. Jak można uratować małżeństwo po zdradzie?

Otwarta i szczera komunikacja

Skuteczna komunikacja ma kluczowe znaczenie w przypadku niewierności. Małżonkowie muszą wówczas odbyć otwarte, szczere, a czasem bolesne rozmowy na temat tego, co się stało, dlaczego tak się stało i jakie efekty miała dla nich zdrada. Komunikacja w takim przypadku musi wymagać zaangażowania obu stron, ponieważ tylko wtedy możliwe będzie uzyskanie optymalnych efektów. W związku z tym kluczowe znaczenie ma chęć pary do pracy nad danym problemem, ponieważ w przeciwnym razie odbudowa związku nie będzie możliwa.

Odpowiedzialność za zdradę

Partner, który zdradził, musi wziąć odpowiedzialność za swoje czyny i wyrazić prawdziwą skruchę. W takiej sytuacji ważne jest zrozumienie bólu, którą spowodował, a także wyrażenie chęci zadośćuczynienia.

Odbudowa zaufania

Odbudowa zaufania to długi i wymagający proces, który wymaga odpowiedniego zachowania na przestrzeni czasu. Zaufania nie można odbudować z dnia na dzień, dlatego obaj partnerzy muszą uzbroić się w cierpliwość i zaangażować się w ten proces.

Przebaczenie

Przebaczenie jest złożonym procesem i może, ale nie musi, być osiągalne w każdym przypadku. Niektórym parom w końcu uda się wybaczyć i żyć dalej razem, podczas gdy dla innych może to być zbyt trudne. Decyzja dotycząca przebaczenia nie powinna być podejmowane w pośpiechu i powinna być decyzją osobistą, która będzie dobrze przemyślana.

Poszukiwanie profesjonalnej pomocy

Wiele par uważa, że dobrym wyborem jest skorzystanie z porady doradcy małżeńskiego lub terapeuty specjalizującego się w niewierności. W takim przypadku rekomendowana jest terapia dla par w Poznaniu – https://klinika-lmc.pl/uslugi/terapia-malzenska-i-par/ która pozwoli na łatwiejsze wyjaśnienie wszystkich kwestii i może pomóc parze w powrocie do normalności. Terapeuta może pomóc obojgu partnerom poradzić sobie z emocjami, rozwiązać podstawowe problemy w związku i opracować strategie dalszego rozwoju.

Należy pamiętać, że nie wszystkie pary mogą lub powinny ratować swoje małżeństwo po niewierności. Każdy związek jest inny, a decyzja o pozostaniu razem lub osobno powinna opierać się na konkretnych okolicznościach i oczekiwaniach obu zaangażowanych osób. W podejmowaniu takich decyzji pomocne może być również skonsultowanie się z psychologiem.

0 Shares:
Dodaj komentarz
Sprawdź również
Jak przechowywać mleko matki?
Czytaj dalej

Jak przechowywać mleko matki?

Przechowywanie, zamrażanie i rozmrażanie mleka matki Odciągnięte mleko matki jest najlepszym pokarmem, jaki dziecko może otrzymać podczas jej…