Jak przetrwać ostatni miesiąc ciąży?

Jak przetrwać ostatni miesiąc ciąży?

Jak się przygotować i jak przetrwać 9 miesiąc ciąży?

Dziewiąty miesiąc ciąży jest bardzo ciężki dla każdej kobiety. Z jednej strony towarzyszy nam podekscytowanie związane z przyjściem na świat maluszka, a z drugiej pojawia się coraz więcej wątpliwości oraz strach związany z porodem. Zaczynamy martwić się nie tylko o samo przyjście dziecka na świat, ale także o to, co będzie później. W tych dniach ciążowe dolegliwości stają się jeszcze bardziej uciążliwe, a przyszła mama odczuwa silne skurcze całego ciała, które nie pozwalają spokojnie spać. Dziewiąty miesiąc nie jest już tak radosny jak poprzednie- zaczyna się prawdziwa huśtawka hormonalna. Dlatego do tego trudnego czasu warto przygotować się nieco wcześniej. O czym warto pamiętać czekając na poród?

Aktywność

Nie chodzi o to, żebyś wykonywała obciążające ćwiczenia, jednak na szkole rodzenia z pewnością poznałaś triki, dzięki którym choć przez chwilę poczujesz ulgę. Ruch w ciąży nie tylko redukuje napięcie, ale również poprawia nastrój (Twój i dziecka). Bardzo ważna jest też odpowiednia ilość odpoczynku. Oczywiście nie uda Ci się wyspać na zapas, ale korzystaj z ostatnich chwil spokoju przed przyjściem maluszka na świat!

Odpowiednie przygotowanie

Aby nie martwić się, że poród Cię zaskoczy, w ósmym miesiącu spakuj najpotrzebniejsze rzeczy, które zabierzesz ze sobą do szpitala i miej je zawsze pod ręką (najlepiej w samochodzie). Koniecznie przygotuj koszulę nocną do karmienia piersią, szlafrok, zapas bielizny, podkłady higieniczne i przybory toaletowe. Oprócz rzeczy osobistych w torbie powinny się znaleźć również Twoje dokumenty, które będziesz musiała pokazać na izbie przyjęć.

Pomoc

Poproś swojego męża, mamę lub najlepszą przyjaciółkę, aby w ostatnich tygodniach poświęcili Ci jak najwięcej czasu. Po miesiącach chodzenia w ciąży możesz być nieco znudzona i przemęczona. W tym czasie nie powinnaś zajmować się obciążającymi obowiązkami domowymi. Bardzo ważny jest także Twój komfort psychiczny – potrzebujesz towarzystwa, aby nie zwariować. Postaraj się jak najmniej rzeczy robić sama i skup się na tym, co sprawia Ci prawdziwą przyjemność.

0 Shares:
Dodaj komentarz
Sprawdź również