Jak sprawdzić porowatość włosów?

Jak sprawdzić porowatość włosów?

Porowatość włosów – jak ją sprawdzić?

Zdrowe, gęste i lśniące włosy to marzenie wielu kobiet. Niestety, bardzo często zdarza się, że ich kondycja pozostawia wiele do życzenia, co może wynikać z używania nieodpowiednio dobranych kosmetyków. Nie każdy bowiem wie, że preparaty do włosów powinno się dobierać tak, aby współgrały z ich porowatością. Co to dokładniej jest i w jaki sposób sprawdzić porowatość włosów? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!

Co to jest porowatość włosów?

Porowatość włosów określa naturalny stopień rozchylenia łusek włosa, który możemy podzielić na niski, średni i wysoki. Dokładniej mówiąc, wymienione porowatości różnią się między sobą przyleganiem łusek włosa do siebie. W przypadku niskiej porowatości łuski przylegają ściśle, w średniej nieco mniej, a w wysokiej są szerzej rozstawione. Ich rozchylenie ma więc wpływ na zdolność włosów do wchłaniania i zatrzymywania wilgoci. Aby jednak określić jaką konkretniej porowatość włosów mamy, warto wcześniej poznać charakterystykę ich poszczególnych typów.

Rodzaje porowatości włosów

1. Niska porowatość włosów (włosy niskoporowate)

Jest to najmniej wymagający typ pod kątem pielęgnacji. Ich cechą charakterystyczną jest niski stopień rozchylenia łusek, co powoduje, że kosmyki są gładkie, sypkie i lśniące. Warto jednak wiedzieć, że ze względu na ich naturalną gładkość, stosowanie nieodpowiednich kosmetyków może przeciążyć końcówki i doprowadzić do efektu przyklapniętych włosów.

Jak pielęgnować włosy niskoporowate? Tak naprawdę nie wymagają one szczególnej pielęgnacji, ponieważ są zdrowe, nawilżone i sprężyste z natury. Jeżeli więc chcemy wspomóc ich kondycję, najlepiej wybierać maski i odżywki humektantowe (np. z aloesem, mocznikiem, gliceryną), a oprócz tego olejki takie jak kokosowy, masło shea oraz masło kakaowe.

2. Średnia porowatość włosów (włosy średnioporowate)

Jest to najczęściej występujący typ porowatości włosów, który charakteryzuje się średnim stopniem rozchylenia łusek. Posiadają one cechy zarówno włosów niskoporowatych, jak i wysokoporowatych, a ich cechą charakterystyczną są lekko falowane, wyglądające zdrowo i podatne na stylizację kosmyki.

Jak pielęgnować włosy średnioporowate? Najlepiej stosować humektanty, proteiny oraz emolienty, a oprócz tego olej arganowy, olej z awokado, olej jojoba oraz olej winogronowy.

3. Wysoka porowatość włosów (włosy wysokoporowate)

Jest to najbardziej wymagający typ włosów, który charakteryzuje się wysokim stopniem rozchylenia łusek. To powoduje, że kosmyki są bardzo często przesuszone, szorstkie w dotyku, matowe i zniszczone. Dodatkowo, włosy wysokoporowate sprawiają problemy podczas rozczesywania i mają tendencję do łamania się. Oznacza to, że potrzebują największej uwagi ze wszystkich typów porowatości włosów.

Jak pielęgnować włosy wysokoporowate? Przede wszystkim należy zadbać o ich nawilżenie, w związku z czym najlepiej używając kosmetyków na bazie emolientów, olejów i silikonów. Oprócz tego, warto raz lub dwa razy w tygodniu nakładać na nie olej. Do włosów wysokoporowatych najlepiej sprawdzi się olej ze słodkich migdałów, olej konopny, olej z czarnuszki, olej z pestek moreli oraz olej z dyni.

Test na porowatość włosów

Oprócz oceny wizualnej, którą można wykonać na podstawie kondycji włosów oraz ich naturalnych skłonności, dodatkowo można wykonać różnego rodzaju testy. Jedną z najpopularniejszych metod określania porowatości włosów jest test ze szklanką. Na czym konkretniej polega? W dużym skrócie mówiąc, na obserwacji włosa umieszczonego w szklance wody. Aby go przeprowadzić, wystarczy przygotować szklankę z letnią wodą, następnie wyrwać jeden włos, umieścić go w wodzie i pozostawić na kilka minut w celu zobaczenia, jak zmienił swoje położenie. Jeżeli włos nadal znajduje się na powierzchni wody, oznacza to, że mamy włosy niskoporowate, gdy znajduje się w połowie szklanki mamy do czynienia z włosami średnioporowatymi, a jeżeli opadł na dno prawdopodobnie oznacza to włosy wysokoporowate. Warto jednak wiedzieć, że test ze szklanką może być pewną wskazówką, ale porowatość włosów można określić także na inne sposoby. Kolejnym z nich jest wypełnienie jednej z ogólnodostępnych ankiet, zawierających szereg szczegółowych pytań. Najpewniejszą metodą jest jednak konsultacja z trychologiem, który zbada włos pod mikroskopem elektronowym.

Jak określić porowatość włosów na podstawie typu skrętu?

Porowatość włosów można określić także na podstawie typu ich skrętu. Włosy niskoporowate to w większości przypadków włosy idealnie proste, średnioporowate zazwyczaj są lekko falowane, a wysokoporowate najczęściej są mocno falowane lub kręcone. Pod uwagę warto wziąć również kwestię puszenia. W tym wypadku największą tendencję do puszenia mają włosy wysokoporowate, a nieco mniejszą średnioporowate. W przypadku włosów niskoporowatych problem puszenia właściwie nie istnieje.

Jaki olej do jakiej porowatości włosów?

Włosy różnią się od siebie rozchyleniem łusek, a oleje cząsteczkami. Jeżeli więc chcemy zadbać o kondycję włosów, warto wybierać oleje, które będą pasowały do stopnia rozchylenia łusek. Jak je rozpoznać? Pamiętajmy, że:

  • oleje o małych cząsteczkach odpowiadają włosom o niskiej porowatości,
  • oleje o większych cząsteczkach odpowiadają włosom o średniej porowatości,
  • oleje o największych cząsteczkach odpowiadają włosom o wysokiej porowatości.

Przykładowo, do włosów niskoporowatych będzie pasował olej arganowy, olej kokosowy masło shea oraz masło kakaowe, do włosów średnioporowatych będzie pasował olej arganowy, olej z awokado, olej jojoba oraz olej winogronowy, a do włosów wysokoporowatych olej ze słodkich migdałów, olej konopny, olej z czarnuszki, olej z pestek moreli oraz olej z dyni.

Zapraszamy również do lektury naszych pozostałych wpisów z kategorii uroda, w których między innymi przedstawiamy inspiracje na włosy do ramion oraz podpowiadamy jak dbać o kręcone włosy.

0 Shares:
Dodaj komentarz
Sprawdź również
Czytaj dalej

Wyznaczanie Konturu Brody: Przewodnik

Wyznaczanie konturu brody to sztuka, która może diametralnie zmienić wygląd męskiej twarzy. Precyzyjnie ukształtowany kontur nie tylko podkreśla…